İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Klasik Bir Gün

Cumartesi tadında bir Pazar günü. Hava Nisan’a nispet yapan güzel bir Mart havası, güneşli. Sakallı klasik araba seviyor. Klasik Otomobil Kulübü İstanbul Oyuncak Müzesi’ne gidip müzeyi Sunay Akın ile gezmek üzere bir organizasyon düzenleyince “Gidelim” dedi. Barbie bebeklerini hala saklayan ve kimselere elletmeyen biri olarak nasıl hayır derdim? Küçük Enişte (Minnie) ile yola çıktık.

İstanbul Oyuncak Müzesi’nin önünde klasik arabalar park etmeye, Dr. Zeki Zeren Sokağı başka bir havaya bürünmeye başladı. Müze 23 Nisan 2005 yılında Sunay Akın’ın ailesinden kalan köşkte kurulmuş. Sunay Akın, 90’lı yıllarda bir etkinlik için Almanya’ya gitmiş ve Nürnberg oyuncak müzesini gezdiği sırada karar vermiş İstanbul’da da bir oyuncak müzesi olması gerektiğine.

Oyuncak Müzesi’nin girişinde altın, gümüş ve bronz renkli üç zürafa heykeli göze çarpıyor. Bu heykeller, Tanzimat döneminin önde gelen bilim ve kültür adamı, çocuk eğitimine önemli katkılarda bulunan Mehmet Münif Tahir Paşa’nın Erenköy’deki evinin bahçesindeki zürafa heykeli anısını tazelemek amacıyla yapılmış.

Sunay Akın oyuncağın tarihçesini anlatıyor bize. İlk oyuncaklar Mısır’lılara aitmiş. Mısırlı çocuklar tahta atlarla oynamışlar. Türk tarihinde ise ilk oyuncaklar Osmanlı döneminde yapılmış. İstanbul’un dinsel amaçlı ziyaret mekanı Eyüp ile ilgili yazımda Eyüp’ün sünnet çocuklarının ilgi odağı olduğu için oyuncak üretiminin merkezi haline geldiğini ancak bu oyuncakçıların teknolojiye yenik düşerek zaman içerisinde tek tek kapandığını anlatmıştım. Merak edenler Eyüp yazımı burayı tıklayarak okuyabilir.

Müzeyi dolaşırken hepimiz farklı zamanlarda “Bu oyuncağın aynısından bene de vardı.”, “Keşke bu oyuncağımı atmasaydım.” “Bende de bu oyuncaklardan vardı annem nereye kaldırdı acaba?” cümlelerini sık sık duydum. Sakallı oyuncak arabaların olduğu bölümde, ben ise bebek evlerinin olduğu odada çocukluğumuza geri gittik, “Cam vitrinler olmasa da biraz oyun oynayabilsek keşke” dedik.

Oyuncak Müzesi 6 katlı bir köşkte, 10 oda ve toplam 80 vitrinden oluşuyor. Müzede yaklaşık 4.000 oyuncak sergilendiğini duyunca şaşırıyorum.

(Fatoş Oyuncakları)

Trenler, askerler, şövalyeler, uzaylılar, porselen bebekler, arabalar…. İnsan burada çocukluğuna döner, orada bir süre kalır, çocukluğu ile konuşur, paylaşır…

(İtfaiye Odası)

(Almanya 1920 yapımı)

(Almanya 1900 yapımı)

(Türk yapımı bir bakkal)

Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere el yapımı bebek evlerine bakmaya doyamadım, her bir eşya, detay düşünülmüş. Oyuncak Müzesi’ni, her bir oyuncağın tarihini, nasıl oraya geldiğini Sunay Akın’dan dinlemek ayrı güzel. Müze’de 2,5-3 saat harcadıktan sonra Müze’nin kafesinde Sunay Akın ile sohbet etme imkanı bulduk. Müzenin hikayesini ve oyuncakları anlatan kitaptan bir tane aldım elbette, gidenlere de tavsiye ederim. Günlerden Pazar üstelik havanın güzel olmasına rağmen Müze çocuklu ailelerle dolu. Bebek evlerini daha detaylı incelemek istiyorum. “No Country for Old Men“, “Brokeback Mountain” ve festivalde seyrettikten sonra Oscar almasını beklediğim (10 dalda aday gösterilen) “True Grit” filmleriyle yeniden gündeme gelen Western akımını seven ben, Müze’nin vahşi batı kısmında her bir minyatürü tek tek incelemek, kendime Kızılderili bir isim bulmak üzere Müze’ye hafta içi bir gün sabah saatlerinde gitme kararı veriyorum. Daha fazla fotoğraf için buraya

Aklınız resimlerdeki klasik arabalarda mı kaldı? Siz de klasik araba seviyorsanız, http://www.klasikotomobil.org sitesine bir göz atmanızı öneririm.

Adres:  Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sok. No: 17 Göztepe

Tel: 0216 359 45 50

Göztepe tren istasyonuna 10 dakikalık yürüme mesafesinde.

(Biletler: tam 8 TL ve indirimli 5 TL)

www.istanbuloyuncakmüzesi.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bulunduğu kategori: İSTANBUL

Yorumlar

İstanbul Oyuncak Müzesi’nde Klasik Bir Gün yazısına 4 yorum yapıldı.

 • Daha bugün aklımdan geçti ve dedim ki neden hiç gitmedim? neden hep erteledim?
  tez zamanda gitmek istiyorum hele ki bu okuduklarımdan sonra, o arabaları bir de ben çekmek istiyorum:)
  ağzına sağlık, ayağına sağlık:)

 • today I found the page with your blog adress(the old one) then stopped by to check. Very nice! it´s good for me to practice my turkish reading skills!
  I´m bookmarking and signing up for the feed so I can check it out more often!

  • Hi Luciana,

   It is good that you found my blog. I hope it will help to improve your language and also you enjoy reading it. Let me know your thoughts and also your suggestions. Hope to see you again soon.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


− 1 = 8

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Önceki Yazı

Lokanta Maya: Karaköy, Mücver, Turuncu Peçete, Kara Tahta...

Yukarı