Sen çöplerini nereye atıyorsun?

Hala bazı insanlar sokakta çöpünü yere değil de çöp kutusuna atmakla çevreye karşı sorumluluğunu yerine getirdiğini sanıyor, inanabiliyor musun? Peki sen, minimum çaba harcayarak çevre dostu olmak için neler yapabilirsin biliyor musun? Hukukçuyum diye sana Katı Atık Kontrol Yönetmeliği’ni anlatacak, bu yazıyı okunmaz hale getirecek değilim, merak etme. Onun yerine yaptığım ve senin de yapabileceğini düşündüğüm şeylerin bir listesini hazırladım. İşte:

EVDE, OFİSTE

1) O sana geri dönmediyse, sen ona geri dön: Cam şişe, plastik, kağıt, pil çöp değil biliyor musun? Bunları diğer çöplerden ayırarak İstanbul’un neredeyse her yerinde bulunan geri dönüşüm kutularına atabilirsin. Eve, işyerine üç ayrı kutu koymak çok mu zor? TEMA ve ÇEVKO’dan da geri dönüşüm konusunda destek alabilirsin. Şarj edilebilir piller kullanmıyorsan hala TAP’ten (Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği – www.tap.org.tr) sana en yakon toplama kutusunun yerini öğrenebilirsin. Daha detaylı bilgi istersen: www.geridonusum.org

2) Teknoloji gurusu. Cep telefonu, laptop, televizyon. Bir üst model çıktı mı hemen yenisine saldıranlardan mısın yoksa? Ah biraz daha duyarlı davransan, çevreyi en çok kirletenlerden birinin elektronik atıklar olduğunu biliyor musun? İlla de değiştireceksen “Eskisini ver yenisini al” kampanyalarını takip edebilir, ya da derneklere bağışlayabilirsin, olmaz mı? Unutmadan, Yeşilist’e sordum o da bazı belediyelerin de elektronik atıkları topladığını söyledi. Kadıköy’de yaşadığım için ben Kadıköy’ü aradım. Sen de bağlı olduğun belediyenin böyle bir hizmeti olup olmadığını öğrenebilirsin. (Kadıköy Belediyesi Elektronik Atık Atölyesi: 216 5670604)

3) Kışın sıcak, yazın serin. Isı yalıtımı lazım her eve, ofise. Bu şekilde ısıyı korur, enerjiyi tasarruflu kullanırsın.

4) Tadilat yapıyoruz. Peki tadilat sonrası malozlar nereye gidiyor? Alo Maloz Hattı’nı arıyarak malozlarını onlara verebilirsin (0216 574 49 06)

5) Açma kapama düğmesi nerede? Elektrikli aletleri kullanmadığında stand-by düğmesinden kapatmak yerine ana düğmesinden kapat, karanlıkta ateş böceği gibi evin her yerini kırmızı noktalar basmasın, elektrik tasarrufuna katkın olsun. Üstelik karbon salınımını da azaltırsın.

6) Her e-mail basılmak için gönderilmez. 1 ton kağıt=17 ağaç demek. Bu da her e-mail basılmak zorunda değil demek. İlla çıktı alman gerekiyorsa yazıları küçültüp sıkıştırabilirsin, bir A4 kağıtta iki sayfayı arkalı önlü ya da yan yana yatay olarak basabilirsin.

7) Onun istemediği benim hazinemdir. Kullanmadığın eşyalarını başkalarının kullanmasını sağlayabilirsin. Ürün alırken karbon maliyetini, geri dönüştürülme sürecini düşünüyor musun? Bunları azaltmak için eski eşyalarını Freecyle’a bağışlayabilirsin. Daha fazla bilgi için facebook sayfalarına ya da gerikazanim.wordpress.com ile freecycle.blogcu.com

MUTFAKTA

8) Lezzetli kızartmalar mideye, atık yağlar nereye? Kızartma yaptığın yağları toplayıp Ezici Biodizel’e verebilirsin. Yağları topladıktan sonra 444 28 45 numaralı telefondan Alo Atık Hattı’nı arıyorsun, gelip alıyorlar.

9) A sınıfı, çalışkan sınıf. Mutfakta – banyoda da – A sınıfı beyaz eşya kullan. C sınıfındakilere göre daha az elektrik tüketiyorlar.

10) Bulaşıklar yıkansın, eller kurulansın. Kağıt havlu yerine bez havlu ile. Kağıt tasarrufu demek, ağaç tasarrufu demek.

11) Her şey mevsiminde. Organik sebze meyve tüketmeye bak. Hem doğanın sağlığı hem de kendi sağlığın için. Mevsimine göre ye sebzeleri. Yakında bununla da ilgili bir yazı yazacağım, anlatacağım hangi pazar nerede kuruluyor diye.

12) Mis gibi tertemiz. Olması için evinin illa katkı maddesi çok olan deterjanlar kullanman gerekmiyor. Bulaşık, çamaşır ve yüzey temizliğinde arap sabunu kullanabilirsin. Bulaşık makinesinde parlatıcı yerine biraz elma sirkesi de işini görür.

13) Denizden babam çıksa. Balıkların nesli tükeniyor. Lüfer 24 cm boya ulaşmadan olmadan üreyemiyor. Denizden babam çıksa yerim. Çinekop, sarıkanat çıksa yemem, ölçerim. 24.cm’den küçükse “Büyü de gel” derim. Bu bile bile balık satan restoranlardan, balıkçılardan alışveriş etmem. İleride lüferi google’dan arayıp bulmak istemem… (Daha fazla bilgi için http://fikirsahibidamaklar.blogspot.com) Eş zamanlı olarak Greenpeace de “Küçük balık yoksa büyük balık da yok” diyerek “Seninki kaç santim?” kampanyasını yürütüyor. 9cm’den küçük hamsi, 11cm’den küçük tekir, 13 cm’den küçük istavrit veya barbun, 14.5 cm’den küçük mezgit, 30 cm’den küçük levrek, 38 cm’den küçük palamut, 45 cm’den küçük kalkan avlanır ve satın alınırsa büyük balık kalmayacak, bu balıklar üreyemeyecek..

ALIŞVERİŞTE

14) Poşete elveda. Alışveriş yaparken naylon poşet kullanmak yerine, bez, koton çantalar kullansan, nostaljik takılmak istersen pazar filesi de olur.

15) Geri dönüşümlü veya organik ürünler. Artık geri dönüşüm sayesinde üretilen ürünler ile organik giyim, kozmetik ve gıda ürünlerini bulmak mümkün. Kozmetik için Rareblossom, Organicare, kıyafet için organic by Roman, defter için Note Eco, Nuxx’un getirdiği çantalar, yeşil ofisler için Nurus mobilyaları, Arasta Pazarı’nda Kanadalı Jennifer Gaudet’in dükkanı Hamam, organik çocuk giysileri ve oyuncaklar için Organicera ve Kapbula Organik Şeyler benim ilk aklıma gelenler. Senin listende neler var?

16) Raf ömrün ne kadar? Raf ömrü uzun olan ürünlerin içerisinde katkı maddesi çok demek.

17) Tarzını değiştir. Plastik, konserve içerisindeki ürünler yerine cam kavanozdaki ürünleri tercih et. Emin ol daha sağlıklı!

BANYODA…

18) Günde 2 kere 3 dakika diş fırçala. Dişlerini fırçalarken, traş olurken, mutfakta bardak yıkarken açık bıraktığın musluk dakikada 15-20 litre suyu boşa harcıyormuş, şaşırdın değil mi?

19) Saçlarım rüzgarla dans ediyor. Bu sıcak havalarda pek kurutmuyorsun belki ama kışın saç kurutma makinesini kullanmadan önce saçlarını havlu ile iyice kurularsan, daha az elektrik tüketirsin. Saç kurutma makinasının 10 dakika çalışması 60 wattlık bir ampulün 3 saat yanmasına eşdeğer elektrik harcıyor.

20) Mis gibi sabun. Duş jelleri ve sıvı sabunlar yerine petrol türevi bileşim ve katkı maddeleri içermeyen doğal sabunlar kullanabilirsin.

21) Doktor değil elma giren evdeki ilaçlar. İlaçların tarihi geçince ne yapıyorsun? Klozete ya da çöpe mi döküyorsun? Çöpe attığını hayvanların yeme ve zehirlenme ihtimali olduğunu, tuvalete döktüğünün ise yer altı sularına karıştığını biliyor muydun? Sen en iyisi en yakın hastaneye git, durumu anlat. İlaçlarını onlara ver, tıbbi atık olarak atsınlar ya da yakınındaki Tıbbi Atık Merkezi’ni bul, oraya atıver. Hadi, bi zahmet.

KENDİN İÇİN

22) İçme artık şu sigarayı… Sigarayı bırakman için bir neden daha eklerim bugün listene. Her 3000 paket için 1 ağaç kesiliyor, biliyor muydun?

23) Karbon telafisi. www.karbonayakizi.com sitesini tıkla, karbon ayak izini öğren, telafi için neler yapabiliyorsun bir bak bakalım. Aynı şekilde www.wwf.org.tr adresinden de sudaki ve ekolojik ayak izini ölçebilirsin.

24) Daha çok bilgi. Çevre için ne yapabilirim, nasıl daha sağlıklı yaşarım diyorsan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, Yeşilist, ÇEVKO, Lokmanhekim Vakfı ve TEMA’nın sitelerine göz atabilirsin.

Özge’nin Notu: Bu yazıyı çizimleri ile renklendiren Sernur Işık’a çok teşekkürler. Sernur’un diğer çizimlerine görmek isterseniz http://sernuretta.blogspot.com adresini mutlaka ziyaret edin!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bulunduğu kategori: İSTANBUL

Yorumlar

Sen çöplerini nereye atıyorsun? yazısına 4 yorum yapıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


6 × = 6

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


Yukarı